Derincede Artık Kan Bağışı İçin Uzağa Gidilmiyor


Derince Araştırma Hastanesinde Kızılay Kan Bağış Noktası Hizmete Girdi

     Türk Kızılayı  tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Rotary Binasına kurulan kan bağış birimi hizmete açıldı.

     Ayda yaklaşık 1000 ünite kan ihtiyacı bulunan hastanemizde bu sayede kan temini daha hızlı yapılabilmektedir. Aynı zamanda gerek bölge halkı gerekse kan merkezine başvuranlar kolaylıkla kan bağışında bulunabilmektedir.

      Türk Kızılay’ının amacı, kan bağışı yapmak isteyen 18-60 yaş arası sağlıklı bireylerden alınan kanların bağışını kabul etmektir.  Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan kan bağış noktası, ihtiyacı olan hastalara ve Derince Eğitim Araştırma Hastanesinin kan ihtiyacını öncelikli olarak bağışlarla gidermektedir.

        1 kan 3 can sloganıyla bağışlanan kanlar İstanbul Kızılay laboratuarında testlerden geçirildikten sonra,  kanda eritrosit, plazma, trombosit ayrımına göre ayrıştırılarak kullanılabilir onayı veriliyor ve ihtiyacı olan hastalara ulaştırılıyor.

      Haftanın Salı ve Perşembe günleri 09.00-17.30 saatleri arasında açık olan merkezde 1 doktor, 2 flebotomist ve 1 şoför hizmet vermektedir.

     Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastane Yönetici/Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş kan bağışının önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek “ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bu ihtiyaç İçin hastalarımızı daha önce İzmit merkezde bulunan Kızılay kan merkezine gönderiyorduk. Hastanemiz rotary binasına kurulan kan bağış noktası birimi sayesinde zaman ve ulaşım sorunu ortadan kalkmış oldu. Bütün vatandaşlarımızı ve hastane personelimizi kan bağışı yapmak amacıyla hastanemiz Rotary Binasına kurulan kan bağış noktasına bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2018