Derincede Önemli Bir Hizmet Daha Devreye Girdi


DERİNCEDE ÖNEMLİ BİR HİZMET DAHA DEVREYE GİRDİ

Çocuk EEG(Elektroensefalografi) Çekimi Hizmete Başladı

Kocaeli ve Marmara bölgesinin önemli sağlık kuruluşlarından olan ve bünyesinde barındırdığı özellikli sağlık hizmeti branşlarıya bölge ihtiyacını karşılamaya çalışan, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çok önemli bir hizmet daha devreye girdi.

EEG (Elektroensefalografi) Nedir ?

EEG, beyin elektrik dalgalarının değerlendirilmesi için kullanılan bir testtir. Elektrot denilen kablolarla kafa üzerindeki çok sayıda noktadan kayıt alınır. Kalp elektrosuna (EKG) benzetilebilir. Çok daha düşük voltajdaki akımların kaydı yapılmaya çalışıldığından teknik olarak daha itina gerektiren ve genelde daha uzun kayıt yapılan bir işlemdir.

Çocuk EEG’nin Erişkin EEG’ den Farkı  Nedir ?

Çocuklarda EEG testi iki aşamada erişkinden farklı itina gerektirir. Teknik olarak testin yapılması çocuğun uyum eksikliği dolayısıyla sorunludur. Testin değerlendirilmesi de çocukluk çağına ait olgunlaşma ve artefaktların tanınmasını gerektirir. Dolayısıyla çocuklarda EEG, hem çocuklarla çalışmış bir EEG teknisyeni ve yorumu yapacak bir çocuk nöroloğuna gerek gösterir. EEG testinin sadece uykuda ve aşırı filtrelemelerle yapılması klasik problemlerdir. Ayrıca bazı bulguların epilepsi lehine yorumlanması da sıklıkla düzeltme gerektiren durumlardır.

Başhekim Güneş “Sabır ve İtina Gerektiren Bir İşlem”

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde hizmete başlayan Çocuk EEG çekimi ile ilgili bilgi veren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş “Çocuk EEG, büyük  sabır ve itina gösterilmesi gereken bir işlem. Bölgede büyük ihtiyaç duyulan Çocuk Nöroloji branşında Hastanemizde  Uz. Dr. Betül Kılıç bu ihtiyacı karşılamakta. İhtiyaç duyulan önemli bir sağlık hizmetinin daha Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmete girmesinden dolayı sevinçliyiz. Bölge halkımıza ihtiyaç duyulan sağlık hizmetini sunmak için büyük bir gayret göstererek var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2018